Jaką rolę odgrywa edukacja artystyczna w kształtowaniu wrażliwości i wartości estetycznych dzieci?

Doskonale wszystkim znany lekarz, pedagog i pisarz, Janusz Korczak, ponad 100 lat temu w jednej z publikacji napisał, że dziecko jest istotą, którą należy kierować umiejętnie, z rozwagą, wysiłkiem uczucia i woli. Ważne jest, aby zapewnić maluszkom odpowiednią edukację, w tym także tę artystyczną, pozwalającą na kształtowanie ich wrażliwości i wartości estetycznych. Pomagają w tym zajęcia plastyczne i muzyczne.

Otwarcie na odbieranie sztuki

Już od najmłodszych lat dziecko przyswaja wiedzę o otaczającym go świecie. Rodzice, opiekunowie, a z czasem nauczyciele w przedszkolu i szkole podstawowej powoli otwierają dziecko również na odbieranie sztuki. To w ich gestii leży nauczenie młodej osoby wyczucia estetycznego. Można to uczynić poprzez zaznajomienie dziecka ze spuścizną kulturową różnych twórców.

Warto też czasem zwrócić uwagę na bogatą ofertę instytucji artystycznych i kulturalnych, które mogą organizować warsztaty muzyczne dla dzieci i warsztaty plastyczne dla dzieci. Warszawa jest jednym z miejsc, gdzie odbywają się takie wydarzenia.

Po co dziecku warsztaty muzyczne?

Organizowane na przykład w Teatrze Małego Widza warsztaty muzyczne dla dzieci to okazja do tego, aby zapewnić maluszkom współczesną edukację muzyczną w formie zabawy. Zajęcia wprowadzają dziecko w muzyczny świat, co skłonić może przyszłego ucznia do dalszego odkrywania i rozwijania artystycznych pasji.

Wczesne kontakty ze sztuką zachęcają dziecko do własnej aktywności twórczej w przyszłości. Nie inaczej jest w przypadku warsztatów plastycznych, które otwierają dziecko na świat malarstwa, rzeźby i innych dzieł sztuki. Uczą wyrażania myśli i emocji w konstruktywny, artystyczny sposób.

Rozwijanie umiejętności i wrażliwości dzieci poprzez ich udział w warsztatach muzycznych oraz plastycznych może być formą mądrej rozrywki nie tylko dla najmłodszych, ale też wspierających ich rodziców i nauczycieli. Poprzez udział w tego typu aktywnościach dzieci uczą się wrażliwości, wyczucia estetyki, a także wyrabiają w sobie wiele pożytecznych postaw i zachowań. Warto więc wybrać się z dziećmi na warsztaty muzyczne lub plastyczne dla zwiększenia ich horyzontów.

https://www.teatrmalegowidza.pl/pl/spektakle/category/warsztaty

Poprzedni artykułBielizna erotyczna – pewność siebie dla każdego!
Następny artykułCo dzieje się z samochodami po zakończeniu umowy leasingowej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj