Jak działa tabletka dzień po?

tabletka dzien po

Po antykoncepcję awaryjną sięgają panie w różnych sytuacjach. Życie bywa nieprzewidywalne i czasem zdarza się, że inne środki zawiodły, a niekoniecznie marzymy o tym, by być w ciąży. Tabletki przyjmowane regularnie są opcją często wybieraną przez kobiety, ponieważ dają niemalże 100% pewności. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że żadna metoda nie jest w stanie wyeliminować całkowicie ryzyka zapłodnienia. I dlatego właśnie antykoncepcja awaryjna (postkoitalna) bywa kołem ratunkowym, gdy inne środki się nie sprawdziły. W ten sposób można zapobiec niechcianej ciąży. Oczywiście tabletki dzień po nie są preparatami poronnymi. Przyjmuje się je do kilkudziesięciu godzin po stosunku i w ten sposób opóźnia się lub uniemożliwia się owulację.

Kiedy zdecydować się na antykoncepcję awaryjną?

Najczęściej tabletka dzień po jest stosowana po odbyciu niezabezpieczonego stosunku lub też gdy mamy wątpliwości co do skuteczności zabezpieczenia. Może to być na przykład sytuacja, gdy podczas stosunku zsunęła się lub pękła prezerwatywa, a była to jedyna metoda antykoncepcji. Poza tym tabletka dzień może uratować sytuację, gdy nieodpowiednio korzysta się z antykoncepcji hormonalnej – czyli na przykład zapomniało się przyjąć co najmniej trzech pigułek z rodzaju dwuskładnikowych lub też opóźniło się połknięcie minipigułki. T

o samo dotyczy środków antykoncepcyjnych w zastrzykach lub plastrach. Z antykoncepcji awaryjnej korzystają również panie, u których zdarzyło się wydalenie spirali wewnątrzmacicznej. Jeśli więc doszło do niezabezpieczonego stosunku, a nie planujecie potomstwa, jedyną opcją pozostaje sięgnięcie po tabletkę EllaOne. Warto również pamiętać o tym, że ten rodzaj antykoncepcji jest również stosowany u ofiar przemocy seksualnej.

Antykoncepcja awaryjna tylko na zlecenie lekarza

 ellaone

Choć skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest bardzo wysoka, to trzeba pamiętać o tym, że ma ona zupełnie inny mechanizm działania. Dokuczliwe mogą być też skutki uboczne i dlatego warto po tę metodę sięgać bardzo okazjonalnie. W przypadku stałego zabezpieczane przed niechcianą ciążą lepiej postawić na tabletki antykoncepcyjne, wkładki, plastry czy zastrzyki lub inne sposoby, które można skonsultować z lekarzem. On pomoże dopasować najlepszą opcję do konkretnych potrzeb oraz stanu zdrowia. Stosowanie antykoncepcji awaryjnej nie ma też nic wspólnego z preparatami poronnymi. To znaczy, że gdy dojdzie do komórki jajowej w błonie śluzowej macicy to tabletka „dzień po” po prostu nie zadziała. Nie wpłynie również na zaimplementowany już zarodek.

Kto może skorzystać z antykoncepcji awaryjnej?

 antykoncepcja hormonalna

Mechanizm działania tabletki dzień po i jej skuteczność wynikają z tego, że blokuje ona lub opóźnia uwalnianie komórki jajowej, jeśli ono jeszcze nie nastąpiła. Poza tym utrudnia plemnikom dostanie się do komórki jajowej po niezabezpieczonym stosunku. Zagęszcza śluz szyjkowy oraz nieznacznie zmniejsza grubość endometrium. Tym samym szansa na zapłodnienie i zagnieżdżenie się bardzo spada. W naszym kraju dostępne są dwa rodzaje tabletek „dzień po” o bardzo podobnym mechanizmie działania, choć różni je czas, w jakim jest szansa na zapobieganie niechcianej ciąży.

Wspomniana wyżej EllaOne – octan uliprystalu, powinna zostać przyjęta do 120 godzin po odbyciu stosunku seksualnego. Po tym czasie skuteczność tabletki dzień spada. Drugą opcją jest Escapelle, która w składzie ma lewonorgestrel. W tym wypadku można zastosować antykoncepcję awaryjną do 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku. Jak widać, to właśnie czas ma kluczowe znaczenie w tym wypadku. Należy także zwrócić uwagę, że w przypadku, gdy pacjentka zwymiotuje po przyjęciu tabletki dzień po lub też pojawią się u niej objawy biegunki, musi przyjąć drugą dawkę.

Pozyskaj receptę na tabletkę dzień

 tabletki antykoncepcyjne

Jak już pisaliśmy, antykoncepcja awaryjna nie może być stosowana jako opcja na co dzień i zawsze trzeba się stosować do zaleceń. Jest oczywiście w pełni bezpieczna, choć pacjentki mogą odczuwać skutki uboczne tabletki. Najczęściej będzie to przesunięcie się krwawienia miesiączkowego lub jednorazowe zaburzenie cyklu. Czasem pojawiają się to nudności i ból głowy, a jeszcze rzadziej – wymioty, biegunka oraz zawroty głowy. Trzeba pamiętać o tym, że przyjęcie tabletki dzień nie ma właściwości poronnych, więc w przypadku, gdy zarodek zdążył się zagnieździć to lek nie wpłynie na rozwijający się płód. Poza tym antykoncepcja awaryjna w żaden sposób nie wpływa także na płodność. Doustna antykoncepcja awaryjna jest dostępna w Polsce wyłącznie na receptę, a obecnie może ją wystawić każdy lekarz – nie tylko ginekolog.

Coraz więcej pań decyduje się także na wypisanie recepty online. To bardzo wygodna opcja – szczególnie teraz, gdy dostęp do specjalistów jest utrudniony, a przecież właśnie w tym aspekcie liczy się czas, który wpływa na działanie antykoncepcji awaryjnej. Warto także pamiętać o tym, że są lekarze, którzy powołując się na klauzulę sumienia, nie przepiszą tego leku kobiecie. Po konsultacji przez internet czy wypełnieniu formularza otrzymuje się dokument. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie, czy nie ma przeciwwskazań do przyjęcia tabletki hormonalnej.

Poprzedni artykułZnajdź partnera na szybkich randkach
Następny artykułW jakim wieku zacząć naukę programowania, czyli kurs tworzenia stron internetowych dla dzieci!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj