Chwilę bliskości są niesamowitym doświadczeniem dla każdej osoby. Uprawianie seksu bez względu na to jak długo znamy partnera lub partnerkę i na jakich zasadach jest ta relacja powinno być przede wszystkim bezpieczne. Dlaczego uprawiać seks bezpiecznie i jak to zrobić – podpowiadamy poniżej.
- Najprostszy sposób – prezerwatywa
- Antykoncepcja hormonalna
- Długoterminowa antykoncepcja
Najprostszy sposób – prezerwatywa
Najprostszy i najbardziej popularny sposób antykoncepcji to prezerwatywa. Można ją dostać w wielu miejscach – nie tylko w aptekach, ale także w sklepach czy na stacjach benzynowych. Jest zdecydowanie najprostsza w użyciu. Producenci prezerwatyw przygotowali wiele wersji kolorystycznych i smakowych prezerwatyw, a nawet takie kondomy, które dodają dodatkowych wrażeń. Jednymi z najbardziej znanych modeli to Durex prezerwatywy. Wiele osób obawia się stosowania prezerwatyw przez dyskomfort lub z powodu ograniczenia doznań. Nic bardziej mylnego. Obecnie na rynku można dostać cienkie prezerwatywy, które nie ograniczają doznań.
Prezerwatywy chronią przed niechcianą ciążą, ale są także jednymi z najprostszych środków do ochrony przed chorobami wenerycznymi oraz wirusami. Ta metoda antykoncepcji daje skuteczność na poziomie około 82%. Prezerwatywa jest wykonana z lateksu, co sprawia, że nie nadaje się dla osób uczulonych na ten materiał. Na rynku można dostać także prezerwatywy wykonane z innych cienkich materiałów, które są równie skuteczne, ale nie uczulają. Wiele modeli pokrytych jest dodatkowym środkiem plemnikobójczym, który dodatkowo wpływa na ich skuteczność. Założenie prezerwatywy jest bardzo proste, wkłada się ją na penisa we wzwodzie. Zdejmuje się ją po stosunku. Zdarza się także czasem, że prezerwatywa pęka lub zsuwa się w trakcie stosunki, dlatego dla bezpieczeństwa warto stosować ją z innymi dopochwowymi środkami antykoncepcyjnymi – jak na przykład globulki.
Antykoncepcja hormonalna
Tabletki antykoncepcyjne są jednymi z bardziej rozpowszechnionych środków hormonalnych. Pozwalają one regulować cykl owulacyjny w ten sposób, że zmniejsza się ryzyko zajścia w ciążę. Ta metoda nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dawki syntetycznych hormonów płciowych są podawane w postaci tabletek, plastrów, zastrzyków albo krążków. Zatrzymują owulację oraz zagęszczają śluz obecny w szyjce macicy co sprawia, że plemniki nie mogą się przez nie dalej dostać. Tabletki antykoncepcyjne są też świetnym rozwiązaniem w przypadku chęci uregulowania cyklu. W zależności od wybranej metody hormonalnej może być ona stosowana na kilka różnych sposobów – są to doustne tabletki, plastry, które przykleja się na skórę lub zastrzyki.
Długoterminowa antykoncepcja
Antykoncepcja długoterminowa pozwala zabezpieczyć się w bardzo skutecznie przed niechcianą ciążą jednak nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogami płciowymi. Najczęściej stosowanymi metodami są tutaj spirala domaciczna.
Spiralę domaciczną umieszcza się w szyjce macicy. Może ona mieć w składzie hormony lub miedź. Wydzielanie hormonów i działanie miedzi zabezpiecza przed zajściem w ciążę. Kobieta przestaje owulować i zanika także okres lub krwawienie jest bardzo niewielkie. Wkładka jest zakładana jednorazowo podczas wizyty u ginekologa i zakłada się ją na okres od 3 do 10 lat. To jedna z pierwszych, w stu procentach skutecznych metod zabezpieczających przed ciążą. Po założeniu spirali można odczuwać lekki dyskomfort, który z czasem mija. Koszt wkładki to też dosyć wysoki jednorazowy wydatek.