Co dzieje się z samochodami po zakończeniu umowy leasingowej?

Szacuje się, że ponad 70 proc. rynku nowych aut w Polsce obejmuje samochody firmowe. Tym samym Polska bardzo szybko zbliża się do średniej właściwej dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Najczęściej samochody firmowe wykorzystywane są w ramach usług leasingowych, dzięki czemu przedsiębiorcy nie muszą uiszczać pełnej kwoty zakupu nowego pojazdu, a mogą z niego swobodnie korzystać. Co dzieje się z autami po zakończeniu umów leasingowych?

Formalne zakończenie umowy leasingowej

W ramach umowy leasingowej leasingobiorca może korzystać z wyleasingowanego auta w zamian za uiszczane regularnie raty leasingowe. Po zakończeniu umowy korzystający ma prawo pierwszeństwa wykupu przedmiotu za ustaloną wcześniej wartość rezydualną – wartość wykupu. Najczęściej jest ona dużo niższa od wartości rynkowej leasingowanego samochodu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby leasingobiorca zrezygnował z wykupu samochodu poleasingowego, podpisał nową umowę i korzystał z zupełnie nowego pojazdu. Wówczas samochód z leasingu trafi do firmy leasingowej.

Wykup samochodu z leasingu

Pod względem formalnym wykup samochodu poleasingowego związany jest z obowiązkiem uiszczenia kwoty odpowiadającej wartości rezydualnej. Z reguły odbywa się to w ten sposób, że korzystający musi skontaktować się z leasingodawcą, zgłosić chęć wykupu, czasem na piśmie, a następnie zapłacić kwotę na poczet wykupu, łącznie z ostatnią należną firmie leasingowej ratą miesięczną. Wówczas stanie się pełnoprawnym właścicielem pojazdu. Jeśli nie będzie chciał tego zrobić, wystarczy, że zwróci samochód finansującemu po uiszczeniu ostatniej raty związanej z umową.

Co dalej z poleasingowym autem?

Zdarza się, że leasingodawca nie chce dalej korzystać z auta i nie ma zamiaru go wykupić. Wystarczy, że przekroczy termin na złożenie oświadczenia związanego z realizacją wykupu i nie zapłaci wartości rezydualnej, a samochód będzie musiał zwrócić leasingodawcy. Gdzie dalej trafiają samochody poleasingowe? Warszawa jest szerokim rynkiem motoryzacyjnym, na którym można trafić na takie pojazdy w znakomitej cenie. Są one oferowane między innymi bezpośrednio przez firmy leasingowe, a transakcja zakupu z perspektywy klienta niczym nie różni się od sposobu nabycia innego, używanego pojazdu.

https://www.uzywanejaknowe.pl/

Poprzedni artykułJaką rolę odgrywa edukacja artystyczna w kształtowaniu wrażliwości i wartości estetycznych dzieci?
Następny artykułJak zmieniała się Honda CRX na przestrzeni ostatnich lat?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj