Badanie wariografem – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Badanie wariograficzne może być pomocne w wielu różnych sytuacjach. Co warto wiedzieć na ten temat? Sprawdź!

Czym jest i jak działa wariograf?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest wariograf. Otóż jest to urządzenie, za pomocą którego możemy dowiedzieć się, czy badana osoba mówi prawdę. Wariograf jest potocznie nazywany „wykrywaczem kłamstw”. Warto mieć jednak na uwadze, że nie jest on urządzeniem wykrywającym kłamstwa. Wariograf nie wykrywa kłamstw, a jedynie sprawdza reakcję organizmu na zadawane pytania.

Na czym polega badanie wariografem?

Badanie wariograficzne jest procesem, w trakcie którego osoba badana odpowiada na zadawane jej pytania. Muszą one dotyczyć konkretnych czynności wykonanych przez osobę, która jest poddawana badaniu. Mogą to być np. pytania związane z przedmiotem postępowania karnego. Działanie wariografu polega na rejestrowaniu zwiększonej aktywności psychofizjologicznej organizmu osoby przesłuchiwanej i ma na celu kontrolę nieświadomych reakcji człowieka podczas mówienia nieprawdy. W przypadku, gdy kłamiemy, następuje dysonans poznawczy (różnica między tym, co było naprawdę, a tym, co mówimy). W efekcie odczuwamy strach, stres i obawę przed negatywnymi konsekwencjami naszych czynów. Wszystkie te zmiany są rejestrowane przez wariograf. W badaniu brane są pod uwagę takie czynniki jak oddech, puls, ciśnienie krwi czy przewodnictwo prądu elektrycznego przez skórę. 

Badanie wariografem – rodzaje zadawanych pytań

Podczas badania wariograficznego badany musi odpowiedzieć na szereg zadawanych pytań. Stosuje się przede wszystkim dwa rodzaje pytań:

  • Pytania krytyczne – czyli takie, które są bezpośrednio związane z badaną sprawą;
  • Pytania kontrolne – zadawane w celu sprawdzenia reakcji badanego na świadczenie nieprawdy. Zadając pytanie kontrolne, prosimy badanego, aby celowo skłamał lub zadajemy mu pytanie wymuszające nie do końca szczerą odpowiedź. 

Badanie wariograficzne – kiedy może się przydać?

Jest wiele sytuacji, w których badanie wariografem może się okazać pomocne. Urządzenie ma zastosowanie w takich obszarach jak między innymi:

  • Badania kryminalne, dowodowe, śledcze – przeprowadzone badanie wariografem może być stosowane wobec osób oskarżonych i podejrzanych, a także świadków przestępstw.
  • Badania sądowe – w niektórych sprawach sąd może wymagać ekspertyzy z zakresu badań poligraficznych. Opinia z badania prywatnego może również zostać przedłożona przez stronę postępowania cywilnego.
  • Badania kadrowe – badanie wariografem może być wykorzystywane w procesie rekrutacji. Pozwala sprawdzić, czy dany kandydat jest odpowiednim wyborem na określone stanowisko. Badania wariograficzne umożliwiają również ocenę lojalności kandydatów lub weryfikację informacji uzyskanych z innych źródeł.
  • Badania prywatne – badania wariograficzne mogą być wykorzystywane do wykrywania zdrad małżeńskich i partnerskich. Przydają się również w takich sprawach jak hazard, narkotyki, oszustwa, molestowanie seksualne, przemoc w rodzinie, wykrycie sprawcy kradzieży czy fałszywe oskarżenia.

Badanie wariografem – dlaczego warto?

Badania wariograficzne przydają się w wielu sytuacjach i mają szereg zalet. Jakie są najważniejsze plusy badania wariografem? Oto kilka z nich:

  • Badania wariograficzne są nie tylko łatwe do przeprowadzenia, ale także skuteczne. Pozwalają na udowodnienie swojej wersji wydarzeń w wielu spornych sytuacjach.
  • Wynik badania wariografem może być ważnym dowodem w sądzie – stanowi taki sam dowód, jak każdy inny.
  • Wariograf może okazać się bardzo pomocny, gdy mamy wątpliwości co do intencji partnera życiowego lub biznesowego.
Poprzedni artykułJakie kosmetyki warto mieć w sypialni? Poznaj produkty, które wzniosą waszą intymność na wyższy level!
Następny artykułOdkrywanie zmysłowego świata Sensu.pl: Jak sklep erotyczny zmienia postrzeganie intymności w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj